Jdi na obsah Jdi na menu
 


Móda skinheads

31. 10. 2007

móda U skinheadů je pro oblékání typický tvrdý upravený čistý styl. Jde o jakousi uniformu podle které se snadno příslušník tohoto hnutí pozná. Na začátku 60. let se objevili Mods, kteří skinheady připomínali krátkými vlasy, košilemi značky Ben Sherman, tričky Fred Perry a džínami.

Mods se postupem času rozdělili na dvě části. Jedna, tkz. umělecká škola (která později zběhla k hippies), vyvinula způsob oblečení, který stále více oslňoval zatímco druhá tzv. tvrdí Mods (Hard Mods) se přeměnili na skinheads. Jejich striktní dodržování módy je klasickým symbolem i u skinheads.

Mladí lidé si pozměnili styl módních mods. Vyměnili jej za oblek, který více připomínal jejich dělnický původ. Jejich oblek byl mnohem praktičtější. Potřebovali takový, který se neroztrhá při potyčkách a běhu, který zůstane vždy úhledný a který by je jasně oddělil od ostatních lidí. Nosili těžkou leteckou bundu, armádní zeleň, těžké pracovní džíny a pracovní boty. Okované vysoké boty byly také průkazem totožnosti a zbraní - dokud nebyly zakázány na fotbale.

Koncem roku 1969 se obleky nosily nejen večer, ale i ve dne. Polobotky nahradily vysoké boty. Šle zmizely a nastalo obecné nošení pásků. Výsledný efekt připomínal Mods z let 1964-1965 s jejich studentským vzhledem.

Typy skinheads v Čechách

S.H.A.R.P., Trojan, Oi! skins, Redskin
Nášivky či placky s textem SHARP nebo Punk & Skins United, znak označující odpor k nacizmu, Trojan Skins, 69 (znamená Spirit of 69 - duch roku 69 - návrat ke kořenům a nejlepšímu období), Oi! nebo If the kids are united (když se děti spojí), anglická či česká vlajka. To jsou znaky, podle kterých se dají tyto jednotlivé skupiny identifikovat. U Red skins lze vidět i rudou hvězdu jako pojítko k socialismu. Red skins a SHARPs nosí často červené bombry, Reds i červené tkaničky, ale to nemusí být pravidlo. Oi! nosí černé nebo zelené bombry.

Dalším znakem jsou těžké pracovní boty. Tito skini však nenosí klasické vojenské kanady, spíše značkové (Dr. Martens, Gladiator, Steel, ...), bunda Bomber nebo džínová bunda (značky Troubelmaker, Pit Bull, Alpha Indurties, Hooligans, Hardset, ale i Lonsdale či Bohemia Czech wear) a trička Fred Perry a Lonsdale. Dále nosí různobarevné džíny, červené či černé kšandy nebo pásek s přezkou a košile značky Ben Sherman.

Boneheads, fašisté, neonacisté
Základním a asi i nejčastějším znakem bývá jižanská Konfederační vlajka z dob americké občanské války. Dále různé znaky z třetí říše, keltské znaky apod.

Co se oblečení týče, nosí převážně Bombery (černé nebo máskáčové), džíny někdy nahradily kapsáče a nosí vysoké vojenské kanady, většinou s bílými tkaničkami, ale to není pravidlo.

Účes
Váleční šmelináři Teddy boys i Mods měli vlastní odlišný účes. Tvrdí Mods začali s krátce ostříhanými vlasy (rozumějme od 1 do 2 cm, tzv. "Continental" či "Sciffle Cut") a v roce 1964 tento účes převzali skinheads. Kníry a plnovousy byly na skinheads vidět velice zřídka. I holení bylo povinné a strniště nebylo přijímáno. Nicméně někteří Skinheads měli dlouhé kotlety až ke spodní čelisti. Poté přišel do módy holící strojek s nástavcem 0,10. A výsledek? Téměř dokonalá plešatost. Zato však koncem roku 1969 vlasy dorůstaly více jak pěti centimetrů, avšak musely být pečlivě upraveny a s pěšinkou na straně. S tím také souvisela krátkodobá synonymní změna názvu na Suedeheads. Původním skins se podobali málo, ačkoliv měli zřetelně stejný původ. To bylo poslední stádium vývoje kultu. Tito "elegáni" však během roku 1972 téměř vymizeli spolu s celým hnutím. V současnosti mají skins většinou úplně vyholené hlavy, nicméně se najde i mnoho lidí, kteří preferují pouze velmi krátký sestřih strojkem. Dalo by se říct, že jde o návrat ke kořenům, mnoho z nich si hlavu neoholí víceméně jen kvůli tomu, aby nebyli zaměňováni za boneheady. Do módy se zase vrací kotlety a místy lze vidět i bradku či kníra.


Pole víše zmíněnýc popisů ale nejde přesně rozeznat jetnotlivé skinheady. většinou je velmi obtížné zařadit každého jedince. Jedná se tu spíše o popis typického představile jednotlivých odnoží skinheads.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář